Irak Turistik Vize İşlemleri

Irak Konsolosluğu, Şirket Ortakları İçin Irak Ticari Vize Evrakları

1 adet vize başvuru formu ( İngilizce/Siyah tükenmez kalemle doldurulmuş ve müracaatçı tarafından imzalanmış olmalıdır. Yeşil pasaporta vize istemektedir. En az 6 ay geçerliliği ve kullanılabilir vize sayfaları olan pasaport.(Hamilinin imzası bulunması ve meslek hanesinin yazılı olması gerekmektedir) Pasaport yıpranmış veya ayrılmış olmaması gerekir. Son 6 ay içinde çekilmiş 3 adet arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf. Konfirmeli otel rezervasyonu Yurt dışında kalınacak süreyi kapsayan 30.000 € teminatlı Özel Seyahat Sigortası gerekmektedir. Araçla seyahat edenlerden triptik belgesi (gümrük geçiş karnesi), ehliyet ve ruhsat fotokopisi Irak'a kara yolu ile gidecek olan yolcular vizelerini Başkonsolosluk' dan dan, Hava yolu (uçak) ile seyahat edecek olan yolcular ise, vizelerini Irak’a gidecekleri havalimanından alabilirler. Yolcunun kalacağı süre içinde yeterli olacak kadar maddi evraklar(hesap cüzdanı, Kredi Kartları,vs..) Bulaşıcı Hastalığı bulunmadığına dair noter tasdikli sağlık raporu 1 adet vize başvuru formu( İngilizce/Siyah tükenmez kalemle doldurulmuş ve müracaatçı tarafından imzalanmış olmalıdır. Yeşil pasaporta vize istemektedir. En az 6 ay geçerliliği ve kullanılabilir vize sayfaları olan pasaport.(Hamilinin imzası bulunması ve meslek hanesinin yazılı olması gerekmektedir) Pasaport yıpranmış veya ayrılmış olmaması gerekir. Son 6 ay içinde çekilmiş 3 adet arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf. Konfirmeli otel rezervasyonu Yurt dışında kalınacak süreyi kapsayan 30.000 € teminatlı Özel Seyahat Sigortası gerekmektedir. Araçla seyahat edenlerden triptik belgesi (gümrük geçiş karnesi), ehliyet ve ruhsat fotokopisi Yolcunun kalacağı süre içinde yeterli olacak kadar maddi evraklar(hesap cüzdanı, Kredi Kartları,vs..) Bulaşıcı Hastalığı bulunmadığına dair noter tasdikli sağlık raporu Irak'a kara yolu ile gidecek olan yolcular vizelerini Başkonsolosluk' dan, Hava yolu (uçak) ile seyahat edecek olan yolcular ise, vizelerini Irak’a gidecekleri havalimanından alabilirler.

Irak Vizesi Turistik - Emekli Gerekli Evrak Listesi  

1 adet vize başvuru formu.( İngilizce/Siyah tükenmez kalemle doldurulmuş ve müracaatçı tarafından imzalanmış olmalıdır. Yeşil pasaporta vize istemektedir. En az 6 ay geçerliliği ve kullanılabilir vize sayfaları olan pasaport.(Hamilinin imzası bulunması ve meslek hanesinin yazılı olması gerekmektedir) Pasaport yıpranmış veya ayrılmış olmaması gerekir. Son 6 ay içinde çekilmiş 3 adet arka fonu beyaz vesikalık fotoğraf. Konfirmeli otel rezervasyonu Yurt dışında kalınacak süreyi kapsayan 30.000 € teminatlı Özel Seyahat Sigortası gerekmektedir. Araçla seyahat edenlerden triptik belgesi (gümrük geçiş karnesi), ehliyet ve ruhsat fotokopisi Yolcunun kalacağı süre içinde yeterli olacak kadar maddi evraklar(hesap cüzdanı, Kredi Kartları,vs..) Bulaşıcı Hastalığı bulunmadığına dair noter tasdikli sağlık raporu

 

Şirket Ortakları İçin Irak Turistik Vize Evrakları


1 - Irak vize başvuru formu

2 - Pasaport 

3 - 3 adet biyometrik fotoğraf

4 - Konfirme edilmiş otel rezervasyonu

5 - Özel Seyahat Sigortası

6 - Araçla seyahat edenlerden triptik belgesi (gümrük geçiş karnesi), ehliyet ve ruhsat fotokopisi

7 - Irak'a kara yolu ile gidecek olan yolcular vizelerini Başkonsolosluk' dan dan, Hava yolu (uçak) ile seyahat edecek olan yolcular ise, vizelerini Irak’a gidecekleri havalimanından alabilirler.

8 - Seyahat süresi boyunca kişinin kendisini finanse edebilecek miktar olan banka hesap cüzdanı, kredi kartı

9 - Noter onaylı sağlık raporu


Irak Konsolosluğu, Çalışanlar İçin Irak Turistik Vizesi


1 - Irak vize başvuru formu

2 - Pasaport

3 - 3 biyometrik fotoğraf

4 - Konfirme edilmiş otel rezervasyonu 

5 - Özel Seyahat Sigortası

6 - Araçla seyahat edenlerden triptik belgesi (gümrük geçiş karnesi), ehliyet ve ruhsat fotokopisi 

7 - Seyahat süresi boyunca kişinin kendisini finanse edebilecek miktar olan banka hesap cüzdanı, kredi kartı

8 - Noter onaylı sağlık raporu

9 - Irak'a kara yolu ile gidecek olan yolcular vizelerini Başkonsolosluk' dan, Hava yolu (uçak) ile seyahat edecek olan yolcular ise, vizelerini Irak’a gidecekleri havalimanından alabilirler.Irak Konsolosluğu, Emekliler İçin Irak Turistik Vize Evrakları 

1 - Irak vize başvuru formu.

2 - Pasaport 

3 - 3 adet biyometrik fotoğraf

4 - Konfirme edilmiş otel rezervasyonu 

5 - Özel seyahat sağlık sigortası 

6 - Araçla seyahat edenlerden triptik belgesi (gümrük geçiş karnesi), ehliyet ve ruhsat fotokopisi 

7 - Seyahat süresi boyunca kişinin kendisini finanse edebilecek miktar olan banka hesap cüzdanı, kredi kartı

8 - Noter tasdikli sağlık raporu


Irak Konsolosluğu, Irak Turistik Vize
 

Irak seyahatiniz kısa süreli ve seyahatiniz davetiyeli, ticari ve aile ziyareti gibi içeriklerden oluşmuyorsa Irak turistik vize için başvurularda bulunmalısınız. Başvuru işlemlerine başlamadan önce pasaportların son 10 yıl içerisinde alınmış olması gerekirken, yenilenmiş pasaportla vize işlemlerine başlamalısınız. Yıpranmış, hasar görmüş ve 10 yıldan daha eski pasaportlara işlem yapılmamaktadır. Irak Konsolosluğu eski pasaportlarla vize işlemlerinize onay vermiş olabilir. Irak’a giriş kararı ise sınır görevlileri tarafından verilecektir. Sınır görevlileri tarafından ülkeye girişiniz sırasında mazeret gösterilmeksizin geri çevrilme ihtimaliniz çok yüksektir. Ayrıca pasaportunuzda en az 2 boş sayfanın bulunması Irak Konsolosluğunun aradığı bir özelliktir. Yeni alınmış ve önerilen şartlara sahip pasaportla işlemlere başlamalı, vize işlemlerinizin muhtemel sorunlarını asgari seviyeye indirmelisiniz.


Irak Konsolosluğu, Irak Turistik Vize Nasıl Alınır

Irak turistik vize, seyahatiniz kısa bir süreyi kapsıyorsa ve Irak’dan gelen herhangi bir davetiye, ticari bir amaç (fuar, toplantı,) bulunmuyorsa Irak turistik vize başvuru işlemlerinde bulunmalısınız. Başvuru formu ve başvuru evraklarının istenilen şekilde tamamlanması ile Irak Konsolosluğu veya özel yetkilendirilmiş vize merkezlerinden Irak turistik vizenizi alabilirsiniz.

Irak Konsolosluğu, Irak Turist Vize İşlemleri İçin Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Irak Konsolosluğu vize işlemleri için seyahatinizin süresini kapsayan otel rezervasyonu istemektedir. Irak’a bulunan otellerden rezervasyon yapılması gerekirken, yapmış olduğunuz rezervasyonunuzun bilgi ve dokümanları onaylı bir şekilde başvuru evrakları arasında bulundurmalısınız. Otel rezervasyonunun seyahatinizin başlangıç ve bitiş tarihi ile uyum göstermeli. Otel rezervasyon bilgilerini Irak Konsolosluğunun göz önünde bulunduracağını, belgeleriniz arasındaki aksaklık ve uyumsuzluğun başvuru işlemlerinizin yanmasına neden olacağını unutmamalısınız.

Seyahatiniz süresince kendinizi finanse edebilecek olan bakiyenin banka hesap cüzdanınızda bulunması Irak vize işlemleri için zorunludur.


Irak Konsolosluğu, Irak Turistik Vize Başvuru Formu

 

Irak Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olan bir formdur, Irak vize başvuru formu. Irak Konsolosluğu ile başvuru sahibi arasında resmi bir iletişim aracı olan form, Irak Konsolosluğunun başvuru sahibi hakkında bilgi edinmesini sağlar. Irak vize başvuru formu İngilizce ve Türkçe doldurulması gerekirken, eksiksiz ve vize başvuru evraklarında beyan edilen bilgilerinizi destekler şekilde olmalıdır. Vize başvuru formu ve vize başvuru evraklarında beyan edilen bilgilerinizin eksik ve uyumsuz olması ise tercih edilmemelidir. Gerçeğe uygun olmayan bilgi ve belgeler vize başvuru evraklarınız arasında bulunmamalı. Sahte evrakın suç olduğunu unutmamalısınız. Vize başvuru işlemleriniz için imzalayarak vermiş olduğunuz bilgi ve belgeler işleme tabi tutulurken, resmi bir prosedür olan vize başvuru işlemleri sırasında gerçeğe aykırı beyan ve evraklara Irak mevzuatınca yaptırım uygulanacaktır. Ayrıca Irak vize işlemleriniz yanar ve ret almış olursunuz.

Irak vize başvuru formunu, başvuru evraklarınız arasında bulundurmalısınız. Eksiksiz, doğru ve uyumlu İngilizce doldurulacak olan form, tükenmez kalem ile okunaklı büyük harflerle doldurulmalıdır. Vize başvuru formu, Irak vize işlemlerinizin kabulü ve değerlendirilmesi içindir.

Irak vize başvuru formu, doldurulup imzalanarak vize süreniz tamamlandığında Irak sınırlarını terk etmeniz gerektiğini, vize almış olmanızın Irak’a girişinizi garanti etmeyeceğini, ülke sınırları içinde bulunan görevlilerce geri çevrilebilme ihtimalinizin olduğunu baştan kabul etmiş olursunuz.

Irak Konsolosluğu, Irak Turistik Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalı?

Irak Konsolosluğu, Irak vize işlemleri başvuru sahibi hakkında kapsamlı bilgi edinmek istemektedir. Başvuru formunun doldurulması zorunludur. Form vize başvuru evrakları arasında bulunması gerekirken, başvurunun kabulü ve değerlendirilmesi için önemlidir.

Irak turistik vize başvuru formu sol üst köşede bulunan bölüme Irak Konsolosluğunun istediği özellikleri bulunduran fotoğraf yapıştırılmalı.

Turistik vize başvuru formu eksiksiz, İngilizce, okunaklı, büyük harfle ve vize başvuru evraklarında bulunan bilgilerinizi destekleyecek şekilde doldurulmalıdır.

 

Irak Konsolosluğu, Irak Turistik Vize Başvuru İşlemleri Sırasında Sıkça Sorulan Sorular


Irak Türkiye’den Vize İstiyor mu?

Irak Türkiye’ye vize uygulaması olan ülkeler arasındadır. Irak seyahati öncesi Irak vizesi almanız gerekecektir. Resmi pasaport sahipler 90 günü aşmama koşulu ile Irak vize işlemlerinde bulunmalarına gerek yoktur.

Irak Turistik Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Irak Konsolosluğu, vize başvurularınızın değerlendirilmesi için bazen ek sürelere ihtiyaç duyar. Bu tip durumlar göz önünde bulundurarak, Irak turistik vize başvuru işlemlerinizi seyahatinizin başlangıç süresinden 15 gün önce yapılması ise yeterli olacaktır.

Irak Turistik Vize İşlemleri İçin Randevu Gerekiyor mu?

Irak turistik vizesi alabilmek için randevu gerekmemektedir. Eksiksiz ve doğru şekilde organize edilmiş evraklarla Irak turistik vizesini edinebilirsiniz.

Irak Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Vize başvuru evraklarının toparlanma ve değerlendirme süresi vize çıkma süresini belirleyecek olan durumlardır. Irak Konsolosluğu, ihtiyaç duyması halinde vize başvuru evraklarınız için ek süre kullanabilir bu durum vizeniz kaç günde çıkacağını belirleyecektir. Irak Konsolosluğu ihtiyaç duyması halinde ek evrak talebinde bulunabilirken bu durumda vize alma sürenize etki edecektir. B

Irak Vize Reddi

Irak Konsolosluğu, Irak vize başvurunuzu reddetmiş olabilir. Vize başvuru işlemlerinizin reddi ile ilgili birçok gerekçe bulunabilirken, başvuru evraklarınız yeterli olmaması ise ret için en geçerli mazerettir. Evraklarınız eksik ve yanlış olması Irak vize işlemleriniz için ret sebebidir. Gözden kaçırılan, uyumsuz verilen bilgiler vize başvuru işlemlerinizin başarılı bir sonuç almasına engeldir. Yanlış evraklarınız varsa şayet düzelterek yeniden başvuru işlemlerinde bulunabilirsiniz.

Başvuru yapma hakkınızı daima vardır. Vize başvuru işlemlerinizin reddi konusunda ise hukuki yollara başvurabilirsiniz.
 

Duyurular

Consultation for Iraq

Consultation for Iraq, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Iraq; Türkiye’ de bulunan Irak Konsoloslukları, Büyükelçiliği ve I...
2020-10-14 10:57:09

Irak Konsolosluğu 29 Ekim Duyurusu

Irak Konsolosluğu ve Irak Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2021  günü ka...
2020-10-14 02:54:46
Tüm Duyurular