Irak Cenaze Nakil İşlemleri

Irak cenaze nakil işlemleri için birkaç zorunlu belgenin temin edilmesi gerekli olup Vefat eden Irak vatandaşının ülkesine naklinin gerçekleştirilebilmesi adına Türk resmi makamlarından alınan belgeler ile Irak konsolosluğu cenaze onayına ihtiyaç duyulmaktadır. Tüm işlemlerin büyük bir titizlikle yürütülmesi gerekli belgelerin eksiksiz olarak alınması cenazenin nakli için gereklidir. Ölüm belgesinin alınması, nüfus müdürlüğünden formül C (çok dilli ölüm belgesi)’nin temin edilmesi, ilgili belediyeden yol izin belgesinin alınması, vefat eden Irak vatandaşının tahnit işlemlerinin yerine getirilerek raporunun hazırlanması, Irak konsolosluğundan onayının alınması, gümrük ve konşimento işlemlerinin yapılması cenazenin yurt dışına nakli için icra edilmesi gereken faaliyetlerdir.

Irak Cenaze Nakil İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Irak cenaze işleri için öncelikle yapılması gereken ölüm belgesinin alınmasıdır. Ölüm belgesi, vefat eden kişinin ölüm yeri ve sebebine göre farklı kurumlar tarafından düzenlenebilir. Irak vatandaşı kişi evde doğal nedenler ile vefat etti ise bağlı bulunan ilgili belediye aranarak tabip talebinde bulunulur. Belediye sağlık hizmetleri tarafından görevlendirilen tabip ölümü teyit ederek gerekli ölüm belgesinin düzenler. Vefat evde değil de hastanede doğal nedenler ile gerçekleşti ise ölüm belgesi hastane tarafından tanzim edilir. Irak vatandaşı kişi adli olay sonucu vefat etti ise ölüm belgesi ilgili Cumhuriyet Savcılığı tarafından düzenlenebilir. Ölen kişi için inceleme yapılacak ise (otopsi vs.) ölüm belgesi düzenlemeye yetkili makam Adli Tıp Kurumudur.

Ölüm belgesi, vefat eden kişinin birinci derece yakını veya onun vekalet verdiği kişi tarafından temin edilebilir. Ölüm belgesi içerisinde Irak vatandaşına ait pasaport bilgileri ölüm yeri ve nedeni açık bir şekilde belirtilmelidir. Eğer bulaşıcı bir hastalık sebebi ile vefat gerçekleşti ise bu durumun belge içerisinde yer alması Irak cenaze nakil işlemleri için mecburidir.

Ölüm belgesinin tanzim edilmesi ve vefat eden kişinin birinci derece yakını ya da vekalet verdiği kişi tarafından alınmasından sonra yapılacak işlem formül C belgesinin temin edilmesidir. Formül C belgesi, ilgili kurum tarafından ölümün nüfus müdürlüğüne bildirilmesinden sonra alınabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken husus ölüm belgesinin gönderilmek istenen ülke dili, transit geçiş yapılacak ise cenazenin geçiş yapacağı ülke dilinde tercüme ettirilmiş olmasıdır.

Irak cenaze işleri için gerekli olan diğer bir belge ise ilgili belediyeden temin edilecek olan yol izin belgesidir. Yol izin belgesi cenazenin nakli için gerekli olan önemli evraklar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda gönderilecek havayolu şirketine de ibraz edilmesi gereklidir. Yol izin belgesinin alınabilmesi için ilgili belediyeye ölüm belgesi ile müracaat etmek gerekmektedir. Irak cenaze nakil işlemleri için cenaze için tahnit raporu alınması şartı bulunmaktadır. Tahnit işlemleri mezarlık müdürlüğüne bağlı ilgili kurumlarca yapılmaktadır. Tahnit; ölen kişinin yıkanması, temizlenmesi ve ilaçlanması demektedir.

Konsolosluk, Havayolu ve Gümrük İşlemleri

Irak konsolosluğu cenaze nakli için onay alınması gereken diğer bir resmi kurumdur. Vefat eden Irak vatandaşının cenazesinin ülkesine gönderilebilmesi için konsolosluk onayı zorunludur. Onay için konsolosluğa ölüm belgesi ve ırak vatandaşına ait pasaportun ibrazı gereklidir. Konsolosluktan onayın alınmasına müteakip gümrük ve gönderim yapılacak havayolu şirketlerine ait işlemlerin yerine getirilmesi gereklidir. Temin edilen ölüm belgesi, formül c (çok dilli ölüm belgesi), tahnit raporu ve yol izin belgesi cenaze naklinden önce gümrük müdürlüğüne sunulmalıdır. Irak cenaze nakil işlemleri için gönderim yapılacak havayolu şirketinden uçuş rezervasyonu yaptırılmalıdır. Cenazenin nakli havayolu şirketine ölüm belgesi, tahnit raporu ve formül C belgesinin ibrazı ile mümkün olmaktadır. Cenazeye refakat edecek kişinin vize işlemlerinin de yapılması önemli bir husustur. Cenaze naklinde refakatçi bulunmuyorsa cenazeyi ülkesinde kimin teslim alacağına dair kimlik bilgilerinin havayolu şirketlerine bildirilmesi gereklidir. 

Irak cenaze nakil işlemleri

Duyurular

Consultation for Iraq

Consultation for Iraq, bir Knight SP ailesi üyesidir. Consultation for Iraq; Türkiye’ de bulunan Irak Konsoloslukları, Büyükelçiliği ve I...
2020-10-14 10:57:09

Irak Konsolosluğu 29 Ekim Duyurusu

Irak Konsolosluğu ve Irak Büyükelçiliği Türkiye’nin Resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2021  günü ka...
2020-10-14 02:54:46
Tüm Duyurular